Badania naukowe

Zakład Dietetyki Klinicznej uczestniczy/ł w realizacji:

1.Projektu: “Care4Diabetes (C4D), Reducing the burden of non-communicable diseases by providing a multidisciplinary lifestyle treatment intervention for type 2 diabetes.”
Miejsce realizacji: 30 jednostek z 12 krajów Unii Europejskiej: Belgii, Bułgarii, Słowacji, Słowenii, Finlandii, Grecji, Węgier, Włoch, Malty, Polski, Portugali i Hiszpanii (lider konsorcjum). 
W Polsce projekt realizowany jest przez Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. 
Wykonawcami z ramienia Zakładu Dietetyki Klinicznej są dr Joanna Ostrowska (kierownik projektu) i dr hab. Anna Jeznach-Steinhagen. 


2.Projektu: “Analiza wpływu sposobu żywienia na wybrane metabolity mikrobioty jelitowej, integralność bariery jelitowej, spoczynkową przemianę materii oraz profil metaboliczny zdrowych osób w wieku 30-45 lat – badanie pilotażowe”
Miejsce realizacji: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”
Wykonawcami z ramienia Zakładu Dietetyki Klinicznej są dr Joanna Ostrowska (kierownik projektu) i prof. dr hab. Dorota Szostak-Węgierek.


3.Projektu: “Hospital Malnutrition, Nutritional Risk Factors, and Elements of Nutritional Care in Europe: Comparison of Polish Results with All European Countries Participating in the nDay Survey”
Miejsce realizacji: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Medical University of Vienna.  
Wykonawcami z ramienia Zakładu Dietetyki Klinicznej są dr Joanna Ostrowska i prof. dr hab. Dorota Szostak-Węgierek.


4.Projektu MAZOVIA (MAZ04)
Projekt przeprowadzony był w ramach realizacji zadania publicznego Województwa Mazowieckiego z zakresu zdrowia publicznego pt. „Przeprowadzenie badania epidemiologicznego dotyczącego żywienia dzieci i młodzieży wraz z opracowaniem programów edukacji żywieniowej”. Celem badania była diagnoza i ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego, a także ocena stanu wiedzy z zakresu żywienia człowieka wśród nauczycieli i rodziców/opiekunów dzieci i młodzieży. Zadanie finansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego. Projekt realizowany był w latach 2022-2023
W ramach tego projektu nasi pracownicy (prof. dr hab. Dorota Szostak-Węgierek, dr hab. Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna oraz mgr Jakub Krawczyk) brali udział w opracowywaniu kwestionariusza badawczego, kwestionariuszy wywiadów oraz programu lekcji dla uczniów rodziców i nauczycieli, a także w panelu eksperckim pt: „Jak skutecznie edukować dzieci i młodzież na temat zdrowego żywienia się?” który odbył się podczas VI Mazowieckiego Przeglądu Zdrowia Publicznego dn. 25.09.2023 r.  


5.Projektu: "Wpływ stanu odżywienia na jakość życia chorych leczonych onkologicznie z powodu raka jelita grubego".
Miejsce realizacji: 

  • Szpital Pomnik Chrztu Polski Zespół Opieki Zdrowotnej (Gniezno)
  • Szpital Średzki Serca Jezusowego (Środa Wielkopolska)
  • Wielkopolskie Centrum Onkologii (Poznań)
  • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia (Poznań)
  • Centrum Onkologii (Bydgoszcz)
  • Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza (Bydgoszcz)
  • Magodent Szpital Onkologiczny (Warszawa) z ramienia Fundacja OnkoCafe Razem lepiej
  • Wykonawcami z ramienia Zakładu Dietetyki Klinicznej są dr n. o zdr. Marta Dąbrowska-Bender i dr n. o zdr. Magdalena Milewska. 

6.Projektu: "Ocena stanu odżywienia kandydatów z krańcową niewydolnością wątroby zakwalifikowanych i oczekujących na przeszczepienie narządu". 
Miejsce realizacji: Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM (Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie). 
Wykonawcami z ramienia Zakładu Dietetyki Klinicznej są dr n. o zdr. Marta Dąbrowska-Bender i dr n. o zdr. Magdalena Milewska.


7.czterech badań epidemiologicznych prowadzonych w ramach Narodowego Programu Zdrowia
http://zdk.wum.edu.pl/node/78


8.Projektu „Wpływ wybranych parametrów diety na progresję choroby, występowanie epizodów sercowo-naczyniowych oraz stan zapalny w grupie pacjentów z przewlekłą chorobą nerek w okresie leczenia zachowawczego” prowadzonego przez Klinikę Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii CSK MON WIM. 
Wykonawcami z ramienia Zakładu Dietetyki Klinicznej WUM były: dr n.med. Anna Jeznach-Steinhagen oraz dr n.med. Iwona Boniecka


9.wspólnego projektu badawczego, razem z Kliniką Neonatologii WUM, Zakładem Biologii Medycznej WUM oraz Instytutem Żywności i Żywienia, w ramach grantu Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci „Zależność składu mleka kobiecego od sposobu żywienia i składu ciała matek karmiących”. 
Wykonawcami z ramienia Zakładu Dietetyki Klinicznej były: dr n. med. Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna oraz mgr Agnieszka Bzikowska


10.projektu „Sposób żywienia i analiza składu ciała w grupie pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym przed i w trakcie leczenia” prowadzonego przez Klinikę Chorób Wewnętrznych, Pulmonologii i Alergologii WUM. 
Wykonawcą z ramienia Zakładu Dietetyki Klinicznej WUM była dr n.med. Anna Jeznach-Steinhagen


11.projektu „Wpływ interwencji żywieniowej w okresie okołooperacyjnym na wyniki leczenia operacyjnego u pacjentów z nowotworem złośliwym tkanek miękkich” prowadzonego przez Klinikę Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii. 
Wykonawcą z ramienia Zakładu Dietetyki Klinicznej WUM jest dr n.med. Anna Jeznach-Steinhagen


12.projektu prowadzonego przy współpracy z Kliniką Otolaryngologii WUM „Diagnostyka i leczenie pacjentów z zaburzeniami połykania hospitalizowanych w SP CSK /WUM oraz zgłaszających się Poradni Foniatrycznej w latach 2015-2017”
Wykonawcą z ramienia Zakładu Dietetyki Klinicznej jest dr n. o zdr. Magdalena Milewska.


13.Projektu we współpracy z Narodowym Instytutem Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w ramach prowadzonego badania randomizowanego, podwójnie zaślepionego, kontrolowanego placebo oceniające skuteczność i bezpieczeństwo terapii dekanianem nandrolonu oraz terapii z zastosowaniem kompleksowej fizjoterapii i diety w leczeniu sarkopenii. 
Wykonawcami z ramienia Zakładu Dietetyki Klinicznej są dr n. o zdr. Magdalena Milewska i prof. dr hab. Dorota Szostak-Węgierek


14.Od 2020 roku pracownicy Zakładu Dietetyki Klinicznej we współpracy z Zakładem Genetyki Medycznej prowadzą projekt badawczy pt. „Kompleksowa ocena potrzeb energetycznych, stanu odżywienia i sposobu żywienia dziewczynek z zespołem Retta”
Zespół: dr hab. Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna (Zakład Dietetyki Klinicznej, WNoZ, WUM), dr hab. Krzysztof Szczałuba (Zakład Genetyki Medycznej, IWL, WUM), dr Magdalena Milewska (Zakład Dietetyki Klinicznej, WNoZ, WUM).
Projekt realizowany jest we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Zespołem Retta (OSPOzZR).


Ponadto Zakład Dietetyki Klinicznej realizuje/ował

  1. Projekt "Ocena mikroflory jamy ustnej (bakteryjnej oraz grzybiczej) i wskazania do stosowania antybiotykoterapii u pacjentów z nowotworami głowy i szyi poddawanych radioterapii". Badanie jest realizowane m.in. przez dr n. o zdr. Magdalenę Milewską (adiunkt w Zakładzie Dietetyki Klinicznej WUM) i dr n. o zdr. Martę Dąbrowską – Bender. 
  2. Projekt „Ocena wpływu wypijanej dobowo wody na wyrównanie metaboliczne i stan odżywienia pacjentów z cukrzycą typu 2”. Wykonawcą była dr n.med. Anna Jeznach-Steinhagen.
  3. Cykl prac prowadzonych w Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej WUM opartych o kalorymetrię pośrednią u chorych onkologicznych kwalifikowanych do leczenia żywieniowego. Wykonawcą jest dr n. med. Anna Ukleja.
  4. Projekt dotyczący oceny stanu odżywienia i sposobu żywienia chorych z chorobami układu sercowo- naczyniowego leczonych w Katedrze i Klinice Kardiologii WUM. Wykonawcą jest dr n. med Anna Ukleja.