Szanowni Państwo, Drodzy Studenci, Z przykrością przekazujemy dalej informację o śmierci wybitnego człowieka, Pana profesora dr hab. n. med Bruno Szczygła, który zmarł w wieku 96 lat.

Non Omnis Moriar

W latach 1972-1981 Prof. Bruno Szczygieł był Prodziekanem i Dziekanem I Wydziału Lekarskiego. W latach 1987-1989 pełnił stanowisko Prorektora ds. Nauki i Rozwoju Kadry Naukowej. Profesor w ogromnym stopniu przyczynił się do rozwoju leczenia żywieniowego w Polsce.

W 1986 r. z inicjatywy prof. Bruna Szczygła oraz jego współpracowników powołana została Sekcja Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, mająca swoją siedzibę w Katedrze i Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej, w 1998 r. przekształcona w Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego (POLSPEN).

Prof. Bruno Szczygieł był Prezesem Zarządu Głównego Członków w kadencji 1998 – 2002. Pełnił również funkcję Kierownika Katedry i III Kliniki Chirurgicznej, która w 1974 r. przemianowana została na Katedrę i Klinikę Chirurgii Gastroenterologicznej, zaś w 1997 r. na Katedrę i Klinikę Chirurgii Gastroenterologicznej i Żywienia. Stanowisko Kierownika tej Kliniki prof. Bruno Szczygieł pełnił w latach 1969 -1999.

Co szczególnie ważne, Pan profesor w roku 2000 objął kierownictwo nad nowo utworzonym Zakładem Pielęgniarstwa i Żywienia Człowieka, a w latach 2001  - 2007 po rozdzieleniu zakładów sprawował funkcję Kierownika Zakładu Żywienia Człowieka WNoZ WUM.
Dziewiątego października 2018 roku na naszej uczelni świętowaliśmy jubileusz 90 lecia Pana profesora, który otrzymał wówczas od władz Wydziału list gratulacyjny i podziękowanie za nieoceniony wkład w rozwój leczenia żywieniowego w Polsce.
[na podstawie mat. prasowych WUM]