Zespół

Dorota Szostak-Węgierek
Kierownik

Prof. n. med. i n. o zdr. Dorota Szostak-Węgierek

dorota.szostak-wegierek@wum.edu.pl

Ukończyła studia medyczne na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie; specjalista zdrowia publicznego.

W 1990 roku odbyła staż naukowy na Uniwersytecie w Geteborgu w I Klinice Chorób Wewnętrznych i Laboratorium Lipidowym, pod kierownictwem profesora Pera Bjorntorpa. Prowadziła tam badania nad wpływem palenia papierosów na brzuszną dystrybucję tkanki tłuszczowej.

Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1994 roku, na podstawie rozprawy pt. „Wpływ olejów rybnych na poziom lipoprotein surowicy w hipertriglicerydemii endogennej”. Stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu uzyskała w 2013 roku, na podstawie jednotematycznego cyklu publikacji nt. „Wewnątrzmaciczne programowanie ryzyka sercowo-naczyniowego”.

Wieloletni pracownik naukowy Instytutu Żywności i Żywienia; od 2007 roku pracownik naukowo-dydaktyczny WUM; od 2013 do 2017 roku kierownik Zakładu Żywienia Człowieka WUM; od września 2017 kierownik Zakładu Dietetyki Klinicznej WUM; od 2016 roku przewodnicząca Sekcji Dietetyki Medycznej POLSPEN; od 2022 członek Zarządu POLSPEN.

Dnia 16 lutego 2022 roku  została mianowana profesorem nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauk o zdrowiu.

Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie żywienia człowieka i dietetyki, w tym dotyczących epidemiologii chorób żywieniowozależnych. Główne obszary zainteresowań: dietoprofilaktyka i dietoterapia chorób sercowo-naczyniowych, patogeneza otyłości, dietoprofilaktyka chorób nowotworowych, choroby Alzheimara i innych chorób dietozależnych, żywienie kobiet ciężarnych, programowanie wewnątrzmaciczne, epidemiologia żywienia.

Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna
Adiunkt

Dr hab. n. med. i n. o zdr. Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna

aneta.czerwonogrodzka@wum.edu.pl

Ukończyła studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, uzyskując w 2004 r. stopień mgr inż. w zakresie żywienia człowieka i dietetyki.
Już na studiach rozpoczęła pracę w Klinice Pediatrii i Endokrynologii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie, gdzie pod opieką prof. dr hab. Barbary Rymkiewicz-Kluczyńskiej prowadziła badania do pracy doktorskiej, obronionej w 2008 r. na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Tytuł pracy: „Wpływ wapnia pokarmowego na wskaźniki antropometryczne, wskaźniki gospodarki lipidowej i węglowodanowej u dzieci i młodzieży z otyłością prostą.

Stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu uzyskała w 2019 roku, na podstawie cyklu publikacji pt. „Rola otyłości i jej powikłań oraz sposobu żywienia i stanu odżywienia w patogenezie wybranych zaburzeń stanu zdrowia”.
Wieloletni pracownik Kliniki Pediatrii i Endokrynologii WUM oraz Zakładu Żywienia Człowieka, WUM.

Specjalizuje się w dietetyce pediatrycznej, żywieniu kobiet w ciąży i okresie laktacji oraz dietetycznym wspomaganiu zaburzeń płodności. Autorka licznych publikacji naukowych w tych obszarach wiedzy.
 

Adiunkt

Dr hab. n. med. i n. o zdr. Anna Jeznach-Steinhagen

asteinhagen@wum.edu.pl

Doktor nauk medycznych Anna Jeznach-Steinhagen jest zatrudniona w Zakładzie Dietetyki Klinicznej (wcześniej w Zakładzie Żywienia Człowieka) Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego od 2002 roku. W 2009 roku obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską pt. „Stan odżywienia, stężenie IL-6 a powikłania u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek leczonych hemodializami". W 2011 roku zdała Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w dziedzinie chorób wewnętrznych, a w 2014 uzyskała specjalizację z diabetologii.

Specjalizuje się w zaburzeniach metabolicznych ze szczególnym uwzględnieniem cukrzycy oraz w problematyce niedożywienia. Od wielu lat bierze czynny udział w pracach badawczych we współpracy z jednostkami WUM oraz z innymi jednostkami naukowymi w kraju. Jej dotychczasowy dorobek naukowy obejmuje 45 publikacji. Brała czynny udział w wielu konferencjach naukowych. Jest również wykładowcą na kursach specjalizacyjnych oraz opiekunem naukowym kursu do specjalizacji w zakresie diabetologii. Była promotorem kilkudziesięciu prac dyplomowych licencjackich i magisterskich na kierunku Dietetyka i Fizjoterapia oraz jest promotorem posiłkowym pracy doktorskiej. Prowadzi zajęcia ze studentami na kierunkach: dietetyka i fizjoterapia od 2002 roku. W swojej pracy ze studentami łączy wiedzę z doświadczeniem klinicznym. Jest cenionym wykładowcą – w 2013 roku została najlepiej ocenionym przez studentów nauczycielem Wydziału Nauki o Zdrowiu i otrzymała od Samorządu Studentów Kryształowy Lancet. W 2014 roku wygrała konkurs Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i reprezentowała Polskę na zjeździe EASD (European Association for the Study of Diabetes) w Wiedniu.

Dr Jeznach-Steinhagen jest członkiem Zespołu Rady Polityki Zdrowotnej ds. Opieki nad Osobami Otyłymi przy Warszawskiej Radzie Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Ma zasługi w zakresie edukacji, popularyzacji i promocji zdrowego trybu życia oraz profilaktyki i leczenia pacjentów z cukrzycą. Regularnie uczestniczy w programach radiowych i telewizyjnych, publikuje w prasie popularnej.

Adiunkt

Dr n. med. Iwona Boniecka

iboniecka@wum.edu.pl

Ukończyła studia na kierunku zdrowie publiczne, specjalność dietetyka w Akademii Medycznej w Warszawie oraz technologia żywności i żywienie człowieka, specjalność żywienie człowieka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jest również absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W roku 2011 obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską pt. ”Żywienie pacjentów po operacjach bariatrycznych jako element kompleksowego leczenia otyłości”, którą realizowała pod kierunkiem Pana Prof. Bruno Szczygła, uzyskując stopień doktora nauk medycznych (specjalność żywienie). Od 2007 roku współpracuje z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii CSK MON WIM, gdzie jest również obecnie zatrudniona na stanowisku starszego asystenta.

Autorka ponad 40 publikacji oraz wielu wystąpień zjazdowych poświęconych edukacji żywieniowej, zachowaniom żywieniowym i żywieniu w chorobach metabolicznych. Wraz z Profesorem Wojciech Lisikiem jest redaktorem pierwszej opublikowanej w Polsce monografii poświęconej roli postępowania dietetycznego w chirurgicznym leczeniu otyłości pt. „Dietetyka w chirurgii bariatrycznej”. Posiada wieloletnie doświadczenie w opiece dietetycznej nad chorymi po operacjach bariatrycznych. Kierownik i wykonawca projektów badawczych poświęconych otyłości olbrzymiej i jej powikłaniom.

Magdalena Milewska
Adiunkt

Dr n. o zdr. Magdalena Milewska

magdalena.milewska@wum.edu.pl

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Autonoma Universitat di Barcelona. Specjalistka w zakresie dietetyki, dysfagii i zdrowia publicznego. Reprezentantka Polski w European Dysphagia Council. Ekspert International Dysphagia Diet Standardization Initiative, NeuYou Smart Talk Medical Education oraz Fundacji OnkoCafe. Członkini grup roboczych: IDDSI Europe, IDDSI Long Term Care Reference group, IDDSI Polish Reference Group Leader. Odbyła staże zagraniczne w szpitalach uniwersyteckich Universita degli Studi Compania Luigi Vanvitelli Napoli, Italy; Universita degli Studi di Milano, Italy; Autonoma Universitat di Barcelona. 

Swoją wiedzę pogłębia poprzez uczestnictwo w kursie kształcenia i doskonalenia zawodowego w zakresie żywienia klinicznego i metabolizmu prowadzonym przez The European Society of Enteral and Parenteral Nutrition. Ukończyła 7 kursów prowadzonych przez ESPEN między innymi w zakresie: Nutrition in oncology; Approach to oral and enteral nutrition; Nutritional assessment, Nutrition in the older adults, Nutrition in the perioperative period, nutrition in neurology. Ponadto ukończyła kursy doskonalenia umiejętności dydaktycznych i naukowych prowadzone przez Ghent University oraz Stanford University. Odbyła kursy akredytacyjne przy ESSD z zakresu Clinical Swallowing Evaluation oraz Videofluoroscopy. 

Współfundatorka i współzałożycielka Fundacji Wiarygodni Dietetycy. Aktywny członek European Society of Swallowing Disorders oraz Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu. 

Bierze udział w wielu projektach naukowych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Autorka lub współautorka wielu publikacji naukowych, doniesień konferencyjnych, podręczników oraz poradników w obszarze żywienia w zaburzeniach połykania, postępowania w sarkopenii oraz leczenia niedożywienia w różnych sytuacjach klinicznych.

 

Marta Dąbrowska-Bender
Adiunkt

Dr n. o zdr. Marta Dąbrowska-Bender

marta.dabrowska@wum.edu.pl

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wydziału Nauki o Zdrowiu, kierunek: Dietetyka (I oraz II stopień) i Zdrowie publiczne (II stopień). W latach 2016/2017 odbyła studia podyplomowe w zakresie żywienia klinicznego w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Stopień doktora nauk o zdrowiu uzyskała w 2012 roku, na podstawie rozprawy pt.”Badanie jakości życia chorych po transplantacji wątroby, jako istotny element wyników leczenia”.

Od października 2008 do sierpnia 2017 roku była pracownikiem naukowo – dydaktycznym w Zakładzie Zdrowia Publicznego WUM, a od września 2017 w Zakładzie Dietetyki Klinicznej WUM. Ponadto od kwietnia 2014 roku współpracuje z Poradnią Nefrologiczno – Transplantacyjną w Warszawie  (Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus).

Autorka i współautorka licznych prac naukowych i popularnonaukowych w zakresie zdrowia publicznego i dietetyki. Główne obszary zainteresowania: żywienie chorych po transplantacji wątroby i nerki, żywienie chorych z przewlekłą niewydolnością nerek leczonych zachowawczo i nerkozastępczo, żywienie pacjentów onkologicznych oraz badanie jakości życia w chorobach przewlekłych.
 

Joanna Ostrowska
Adiunkt

Dr n. o zdr. Joanna Ostrowska

jostrowska@wum.edu.pl

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Dietetyka, obecnie adiunkt w Zakładzie Dietetyki Klinicznej WUM. Tuż po studiach rozpoczęła pracę w Szpitalu Wolskim im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie, gdzie prowadziła badania do obronionej w 2019 roku pracy doktorskiej pod tytułem: „Wpływ niedożywienia na liczbę i rodzaj powikłań występujących u hospitalizowanych pacjentów”. 

W 2014 roku odbyła staż badawczy w biurze ogólnoświatowego projektu „NutritionDay” w Wiedniu, powstałego z ramienia ESPEN (ang. The European Society for Clinical Nutrition and Metabolism). 

Od 2023 roku jest kierownikem europejskiego projektu Joint Action: “Care4Diabetes (C4D), Reducing the burden of non-communicable diseases by providing a multidisciplinary lifestyle treatment intervention for type 2 diabetes”, w którym uczestniczy łącznie 30 partnerów z 12 krajów Unii Europejskiej. 

Autorka wielu publikacji naukowych, rozdziałów w podręcznikach oraz licznych doniesień zjazdowych z zakresu profilaktyki i leczenia zaburzeń kardiometabolicznych, oceny stanu odżywienia oraz niedożywienia szpitalnego. Członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Sekcji Dietetyki Medycznej POLSPEN.  
 

Anna Ukleja
Adiunkt

Dr n. med. Anna Ukleja

anna.ukleja@wum.edu.pl

Wykładowca z zakresu dietetyki klinicznej, profilaktyki chorób, żywienia klinicznego oraz społeczno-kulturowych uwarunkowań zachowań żywieniowych.  Wykładowca na studiach podyplomowych p.t: ,,Żywienie Kliniczne’’ prowadzonych przez WUM oraz na kursach kształcenia podyplomowego prowadzonych przez Instytut  Żywności  i Żywienia. Organizator i wykładowca na kursach z zakresu żywienia klinicznego dla lekarzy i pielęgniarek. Wieloletnie doświadczenie w żywieniu chorych leczonych w Katedrze i Klinice Kardiologii WUM. Recenzent prac  z dziedziny żywienia klinicznego w nowym czasopiśmie zatytułowanym ,,Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”. Członek Polskiego Towarzystwa Żywienia Dojelitowego, Pozajelitowego i Metabolizmu oraz Sekcji Dietetyki i Sekcji Onkologicznej tego Towarzystwa. Autor i współautor licznych publikacji z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego.

Realizowane prace badawcze:

  • Cykl prac prowadzonych w Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej WUM opartych o kalorymetrię pośrednią u chorych onkologicznych kwalifikowanych do leczenia żywieniowego.
  • Ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia chorych z chorobami układu sercowo- naczyniowego  leczonych w Katedrze i Klinice Kardiologii WUM.
Adiunkt

Mgr Jakub Krawczyk

jakub.krawczyk@wum.edu.pl

Absolwent kierunku Dietetyka Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2019 roku obronił pracę dyplomową pod tytułem "Zwyczaje żywieniowe, a stan odżywienia osób dorosłych chorujących na cukrzycę typu 1" uzyskując tytuł magistra.

W obszarze szczególnych zainteresowań i pracy badawczej znajduje się żywienie pacjentów z chorobami nowotworowymi. Na poszerzanie wiedzy i zdobywanie doświadczenia pozwoliła mu praca Narodowym Instytucie Onkologii - Państwowym Instytucie Badawczym im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie oraz w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie.

Prowadzi cyklicznie wykłady w ramach Kursów Medycyny Paliatywnej dla lekarzy organizowanych przez Fundację Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie.

W codziennej praktyce poza pacjentami onkologicznymi, opiekuje się również osobami po chirurgicznym leczeniu otyłości.

Doktorant

Lek. Bartosz Stangiewicz

W 2022 roku ukończył kierunek lekarski na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W ramach doktoratu bada występowanie otyłości sarkopenicznej u osób starszych dotkniętych złamaniami kości udowej. 

Aktywny uczestnik konferencji naukowych o zasięgu międzynarodowym. Wieloletni przewodniczący SKN Ankona. Główny obszar zainteresowań to wentylacja mechaniczna oraz ultrasonografia Point-of-Care.

Aleksandra Kajdas

Mgr Aleksandra Kajdas

aleksandra.kajdas@wum.edu.pl

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku dietetyka (studia I stopnia) oraz University of Southern Denmark na kierunku zdrowie publiczne (studia II stopnia). Od 2022 roku doktorantka Szkoły Doktorskiej w Zakładzie Dietetyki Klinicznej WUM (studia III stopnia).

Studia licencjackie ukończyła w roku 2013, a jej praca licencjacka dotyczyła interakcji leków z żywnością, która została wysoko oceniona przez recenzentów. Studia magisterskie ukończyła w roku 2017 roku, broniąc z najwyższym wynikiem (według systemu kształcenia w Danii) swojej pracy magisterskiej. Praca ta została przeprowadzona wśród kobiet w Tanzanii i dotyczyła nowej metody badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy, gdzie spędziła w sumie dwa lata. Jej praca doktorska dotyczy schematu leczenia immunosupresyjnego i jego wpływu na stan odżywienia pacjentów po transplantacji nerki, gdzie dostała się z uzyskaniem najwyższego wyniku na swojej ścieżce kształcenia - ścieżce nauk o zdrowiu (81/100 pkt).

Autorka i współautorka kilku publikacji naukowych, uczestniczka kursów naukowych zarówno w Polsce i na świecie, odbyła staż m.in. w Światowej Organizacji Zdrowia w Warszawie, jak i w organizacji pozarządowej WoMena w Ugandzie, specjalizującej się w zdrowiu menstruacyjnym kobiet. Pracowała przy projektach naukowych m.in. w Danii i Tanzanii, jak również w Zakładzie Badań Klinicznych na Uniwersytecie w Danii oraz w szpitalu w Odense, Dania. Od 2022 roku jest również członkiem Sekcji Dietetyki Medycznej POLSPEN.
Główny obszar zainteresowań: żywienie chorych nefrologicznych, dializa, hemodializa, żywienie po transplantacji nerki

Sekretarka

Agnieszka Pilzak

agnieszka.pilzak@wum.edu.pl

Zespół